sVážka propojuje lidi s podobným záměrem v podobném čase. Do divadla, na koncerty, ale i na výlety za krásami nejen naší země :-) viz https://akce.svazka.cz/vylety
Expedice Thajsko, podzim 2023 – společně ochutnejme Thajsko z paluby katamaránu, ve víru tance, v náruči přírody i v hloubi sebe
Dělá nám radost rozpouštět se v hřejivém moři, sledovat milióny hvězd z paluby lodi, ochutnat Thajsko, poznávat nové přátele i sebe sama a tančit... tančit.. tančit!
Cítíte to podobně? - Tak nám dejte vědět zde. sVážka propojuje lidi s podobným záměrem v podobném čase.
Zanechte nám svůj email, počet námořníků souputníků, kteří by se přidali, místo odkud byste rádi vyrazili a do pole vzkaz nám můžete písnout váš telefon, váš vysněný termín cesty a moc rádi si přečteme také vaše nápady :-)
Rádi bychom se spojili do super party dvaceti až třiceti kouzelných bytostí na cestě za hranice dní života tady.
Základní osnova:
Thajsko - 14 dní - podzim 2023, týden na souši, týden na katamaránu/ech - hoooodně plavání a koupání, třeba i potápění, poznávání chutí Thajska i hlubin sebe, no a tanec, tanec a tanec...
To vše s rozpočtem cca 70-80 tisíc Kč na osobu za vše včetně jídla na lodi.
Ale konkrétní podobu rádi utvoříme společně s vámi!
Občané ČR nepotřebují pro vstup na území Thajského království a pobyt za účelem turistiky na období do 30 dnů víza.
Od 1. 10. 2022 již není třeba pro vstup do Thajska předkládat potvrzení o očkování proti covid-19, ani negativní výsledek testu. Nouzový stav spojený s pandemií byl zrušen a s ním i všechna proticovidová opatření
Všichni cestující, kteří míří do Dubaje, již nemusí předkládat očkovací certifikát COVID‑19 ani absolvovat testy PCR. Cestující, kteří letí z Dubaje nebo v Dubaji přestupují, musí splnit pouze tranzitní požadavky a cestovní požadavky své cílové destinace.
A pro naladění troška vůně ze směru... THAJSKO na lodi i na souši! :-)
24.-31.8.2024 Plavání s delfíny v Rudém moři
Milujeme delfíny ! A rádi s nimi plaveme v hřejivém moři plném barev a života.
Společně s přáteli z cestovní agentury Diamond wave jsme připravili příležitost pro všechny veselé lidi, kteří chtějí strávit týden na lodi v Rudém moři, plavat s delfíny, šnorchlovat a sledovat úžasný podmořský svět, usínat pod nebem tisíce hvězd nad Afrikou anebo odpočívat ve stínu a číst si knihu. K tomu pro zájemce trochu cvičení či tančení pod vedením zkušených lektorů. A to nejdůležitější, pobyt s delfíny otevírá srdce ❤️
Zanechte nám svůj email, počet námořníků souputníků, kteří by se přidali, místo odkud byste rádi vyrazili a do pole vzkaz nám můžete písnout váš telefon a moc rádi si přečteme také vaše další přání :-)
sVážka propojuje lidi s podobným záměrem v podobném čase.
Rádi bychom se spojili do super party kouzelných bytostí na cestě za hranice běžných dní. Srdečně vás zveme na společnou akci!
Akce je all inclusive, což znamená, že se člověk nemusí o vůbec nic starat. Celkové náklady pokryjí dlouhou řadu skvělých věcí mezi než patří:
letenka Praha – Marsa Alam – Praha
transfer z letiště klimatizovaným busem
plavba do laguny Sataya Reef a pobyt na nádherné safari lodi s ubytováním ve 2-lůžkových kajutách s vlastním WC, sprchou, lednicí, klimatizací a osuškami
strava a nápoje soft all inclusive, tzn. denně čerstvě připravované pokrmy včetně výborného ovoce, chutných ryb a jiných mořských plodů i sladkostí, stravování formou bufetu v restauraci a nealkoholické nápoje k dispozici na baru 24hod/denně
asistence průvodců na motorových člunech při kontaktech s delfíny i při šnorchlování na korálových útesech a stálé služby posádky
povinné poplatky za vstupy do přístavu
ponor s potápěčskou výstrojí na zkoušku v doprovodu instruktora, pro licencované potápěče 1-3 ponory dle předchozí domluvy
návštěva neobydleného ostrova Om Al Sheikh v národní parku Wadi Gemal
orientální večery s vodní dýmkou a arabskou kávou pod nebem tisíce hvězd
taneční latino party a pro zájemce výuka vášnivé bachaty a žhavé salsy
a česky mluvící delegát a lékař k dispozici po celou dobu pobytu
dále vstupní vízum do Egypta
poplatek za vstup a pobyt v rezervaci Sataya, kde budeme plavat s delfíny
a odměna posádce lodi jako výraz poděkování a spokojenosti s poskytnutým servisem
to vše v celkové výši do 39 000 Kč (podle aktuálního kurzu a ceny letenek).
Výlety nejen pro seniory - dejte nám vědět váš zájem
POLSKO NÁKUPY: Jastrzębie-Zdrój - KAUFLAND, Centrum handlowe GWAREK
Rádi byste na tento výlet? - Tak nám nezávazně dejte vědět. Klikněte na Mám zájem a zadejte svůj email (nemáte-li, zadejte info@svazka.cz), zvolte počet osob, z mapy vyberte zastávku, ze které byste si přáli vyrazit a do pole vzkaz nám nezapomeňte napsat váš telefon. Přidejte i další přání máte-li :-) Anebo nám rovnou zavolejte na +420 608 036 860 nebo napište na info@svazka.cz.
Jastrzębie-Zdrój - Kaufland, Centrum handlowe GWAREK
Výlet z vaší obce za výhodnými nákupy do Polska. Cíl: Obchodní centrum GWAREK a KAUFLAND v bezprostřední blízkosti. Od Ostravy vzdálené přibližně 50 km. Doba jízdy necelou hodinu z Ostravy.
Z nástupních míst Ostravy vyrážíme cca v 8:00 (přesně bude určeno dle zájmu). Na místě 2 hodiny času na prohlídku a nákupy. Návrat plánovaný na přibližně 12:15 zpět v Ostravě.
Cena se odvíjí od konečného počtu výletníků. Maximální cena 300 Kč/ osobu/ výlet. Včas se vám ozveme.
V ceně doprava autobusem, průvodce co pomůže s nákupy, nástupem, orientací na místě a dobrá nálada :-)
Výlety pro seniory - dejte nám vědět váš zájem
POLSKO NÁKUPY: Zabelków - tradiční polské trhy
Rádi byste na tento výlet? - Tak nám nezávazně dejte vědět. Klikněte na Mám zájem a zadejte svůj email (nemáte-li, zadejte info@svazka.cz), zvolte počet osob, z mapy vyberte zastávku, ze které byste si přáli vyrazit a do pole vzkaz nám nezapomeňte napsat váš telefon. Přidejte i další přání máte-li :-) Anebo nám rovnou zavolejte na +420 608 036 860 nebo napište na info@svazka.cz.
Zabelków - tradiční polské trhy
Otevírací doba: každé úterý, čtvrtek a sobotu 06:00 - 13:00
Výlet z vaší obce za výhodnými nákupy do Polska. Cíl: Tradiční polské trhy v obci Zabelków kousek od Bohumína či Šilheřovic, od Ostravy vzdálené přibližně půl hodiny cesty.
Z nástupních míst Ostravy vyrážíme cca v 8:00 (přesně bude určeno dle zájmu). Na místě 1,5 hodiny času na prohlídku a nákupy. Návrat plánovaný na přibližně 11:00 zpět v Ostravě.
Cena se odvíjí od konečného počtu výletníků. Maximální cena 150 Kč/ osobu/ výlet. Včas se vám ozveme.
V ceně doprava autobusem, průvodce co pomůže s nákupy, nástupem, orientací na místě a dobrá nálada :-)
Na tržišti Zabelków pořídíte věci do domácnosti, textil, oblečení včetně spodního prádla, obuv, kůži a koženou galanterii, kosmetiku, hračky, elektroniku a malé domácí spotřebiče, nářadí, květiny, dekorace aj. Nabídka je opravdu široká. Nakoupit zde můžete také potraviny, ať už půjde o čaje, sýry, masné výrobky, uzeniny, ovoce či zeleninu, pečivo nebo cukrářské výrobky. Se svou nabídkou se sem sjíždí trhovci z okruhu až osmdesáti kilometrů. Nechybí samozřejmě také prostor pro odpočinek nakupujících v podobě stánků s občerstvením a příjemných bister. Nezbytností jsou i toalety. Zaplatit můžete v českých korunách.
Nový Jičín - expozice klobouků + Štramberk
Rádi byste na tento výlet? - Tak nám nezávazně dejte vědět.
Klikněte zde na Mám zájem a zadejte svůj email (nemáte-li, zadejte info@svazka.cz), zvolte počet osob, z mapy vyberte zastávku, ze které byste si přáli vyrazit a do pole vzkaz nám nezapomeňte napsat váš telefon. Přidejte i další přání máte-li :-) Anebo nám rovnou zavolejte na +420 608 036 860 nebo napište na info@svazka.cz.
sVážka propojuje lidi s podobným záměrem v podobném čase. Umožní tak výletníkům z více blízkých měst a obcí společně vyrazit na výlet za poznáním krás naší země.
V ceně vstupné, průvodce, doprava a veselá nálada :-).Navštívíme minimálně dvě zajímavá místa, viz níže. Cena se odvíjí od počtu výletníků, vzdálenosti navštívených míst, vstupného, dotace obcí, tedy typicky od 100 do 550 Kč na osobu.
Na základě souhrnného zájmu stanovíme místa odjezdu co nejblíže Vašemu bydlišti, termín výletu a co možná co nejnižší cenu výletu a včas se Vám ozveme ohledně závazného objednání výletu. V případě zájmu 55 výletníků bude cena určitě příjemnější než při zájmu 25 výletníků.
1. Technologie výrobního procesu – od králíka po klobouk
V úvodní části expozice se postupně seznámíte s technologickým postupem výroby klobouků. Prohlédnete si a na vlastní kůži vyzkoušíte proměnu materiálu v určitých fázích zpracování. Do pozoruhodného procesu výroby vás vtáhnou autentické videoukázky z jednotlivých úseků tovární výroby. Poznáte rovněž důležité mezníky a události spojené s kloboučnickou tradicí na Novojičínsku. Kromě historického panelu získáte doplňující informace ze světa klobouků i v promítacím koutku, kde si můžete spustit filmovou projekci podle vlastního výběru. Mimo jiné nabízí i sérii pohádek pro nejmenší návštěvníky. Expozici doplňují exponáty výrobních strojů.
2. Ateliér (workshop)
Úpravě klobouků je věnována druhá část expozice. Na funkčních strojích vám předvedeme dotvarování pokrývek hlavy a lisování minikloboučků. Můžete si vyzkoušet svou vlastní tvořivost a výtvarné nadání. K dispozici je balíček se zmenšeným polotovarem a zdobením, z něhož si můžete vlastnoručně vytvořit originální suvenýr.
3. Zkoušírna
Závěrečná část expozice nadchne všechny parádnice i milovníky klobouků. Ve zkoušírně budete moci vybírat z více než 300 různých klobouků, čepic i doplňků k libovolnému zkoušení a hledání nejslušivějšího modelu. O tom, že na každou hlavu se najde klobouk, se přesvědčíte v 3D digitální zkoušírně. Vaši fotografii s kloboukem si můžete následně zaslat e-mailem, jako pozdrav přátelům, nebo nechat vytisknout na památku.
Celá expozice klade důraz na autentičnost, poznání a interaktivitu.
Štramberk
Prohlídka malebného města s klikatými úzkými uličkami lemovanými množstvím dochovaných roubených chalup z 18. a 19. století, štramberského náměstí s 22 barokními měšťanskými domy, zdatnější návštěvníci mohou vyjít na štramberskou Trúbu, která nabízí výhled do širokého okolí. Více o městě a jeho památkách najdete na stránkách infocentra.
Fulnek - Svět Komenského + Příbor - muzeum Sigmunda Freuda
Rádi byste na tento výlet? - Tak nám nezávazně dejte vědět.
Klikněte zde na Mám zájem a zadejte svůj email (nemáte-li, zadejte info@svazka.cz), zvolte počet osob, z mapy vyberte zastávku, ze které byste si přáli vyrazit a do pole vzkaz nám nezapomeňte napsat váš telefon. Přidejte i další přání máte-li :-) Anebo nám rovnou zavolejte na +420 608 036 860 nebo napište na info@svazka.cz.
sVážka propojuje lidi s podobným záměrem v podobném čase. Umožní tak výletníkům z více blízkých měst a obcí společně vyrazit na výlet za poznáním krás naší země.
V ceně vstupné, průvodce, doprava a veselá nálada :-).Navštívíme minimálně dvě zajímavá místa, viz níže. Cena se odvíjí od počtu výletníků, vzdálenosti navštívených míst, vstupného, dotace obcí, tedy typicky od 100 do 550 Kč na osobu.
Na základě souhrnného zájmu stanovíme místa odjezdu co nejblíže Vašemu bydlišti, termín výletu a co možná co nejnižší cenu výletu a včas se Vám ozveme ohledně závazného objednání výletu. V případě zájmu 55 výletníků bude cena určitě příjemnější než při zájmu 25 výletníků.
V roce 1621 musel bratr Jan Amos, Učitel národů a poslední biskup Jednoty bratrské, opustit město Fulnek, které se stalo skoro na čtyři roky jeho domovem, jeho malým světem. Zde žil se svou první manželkou Magdalenu Vizovskou, vychovával zde své děti a připravil si jedno ze svých největších děl Labyrint světa a Lusthaus srdce nebo mapu Moravy. Expozice je instalována v areálu bývalého bratrského sboru ve Fulneku. S ohledem na muzejní koncepci stávajících expozic věnovaných životu a dílu Jana Amose Komenského seznamujících návštěvníky s osobností biskupa Jednoty bratrské především optikou jeho pozdních děl, nabízí fulnecká expozice návštěvníkům mírně odlišný obraz. Důležitým faktorem je zhodnocení významu fulnecké periody pro Komenského osobní i profesní život včetně respektování dobového kontextu a náboženských, politických i kulturních okolností, za nichž duchovní Jednoty bratrské v tomto moravském městě působil. Expozice představuje Jana Amose Komenského tak, jak jej měli možnost poznat měšťané malého poddanského města na prahu třicetileté války. Tedy bratra Jana Amose jako kněze, kazatele, rektora školy, měšťana, theologa či filozofa. Nabízíme vám možnost setkat se s mladým správcem bratrského sboru, rektorem školy a knězem, který přichází v bouřlivém roce 1618 do převážně německého města na pomezí Moravy a Slezska.
Příbor - muzeum Sigmunda Freuda
Rodný dům Sigmunda Freuda je budova stojící v historickém jádru moravského města Příbor, kde se roku 1856 narodil Sigmund Freud, psycholog a neurolog, zakladatel psychoanalýzy a spoluzakladatel moderní psychiatrie. S rodinou v domě žil do svých tří let, poté se z města odstěhovali. Dům byl v roce 2005 prohlášen kulturní památkou, roku 2006 zde pak bylo zřízeno muzeum.
Zámek Kunín + Kopřivnice - Regionální muzeum
Rádi byste na tento výlet? - Tak nám nezávazně dejte vědět.
Klikněte zde na Mám zájem a zadejte svůj email (nemáte-li, zadejte info@svazka.cz), zvolte počet osob, z mapy vyberte zastávku, ze které byste si přáli vyrazit a do pole vzkaz nám nezapomeňte napsat váš telefon. Přidejte i další přání máte-li :-) Anebo nám rovnou zavolejte na +420 608 036 860 nebo napište na info@svazka.cz.
sVážka propojuje lidi s podobným záměrem v podobném čase. Umožní tak výletníkům z více blízkých měst a obcí společně vyrazit na výlet za poznáním krás naší země.
V ceně vstupné, průvodce, doprava a veselá nálada :-).Navštívíme minimálně dvě zajímavá místa, viz níže. Cena se odvíjí od počtu výletníků, vzdálenosti navštívených míst, vstupného, dotace obcí, tedy typicky od 100 do 550 Kč na osobu.
Na základě souhrnného zájmu stanovíme místa odjezdu co nejblíže Vašemu bydlišti, termín výletu a co možná co nejnižší cenu výletu a včas se Vám ozveme ohledně závazného objednání výletu. V případě zájmu 55 výletníků bude cena určitě příjemnější než při zájmu 25 výletníků.
Kunín je barokní zámek ve stejnojmenné obci v okrese Nový Jičín v Moravskoslezském kraji. Zámek byl postaven na místě starší kamenné tvrze, podle návrhu architekta Johanna Lucase von Hildebranda na přání hrabat z Harrachu. Po hrabatech z Harrachu zámek vlastnila Marie Walburga hraběnky z Waldburg-Zeilu. Hraběnka na zámku založila, po vzoru Německa, vzdělávací a výchovný ústav – filantropinum, který se stal ohniskem vzdělávání v této části Moravy. V ústavu panoval mimořádný duch tolerance – společně zde studovaly děti všech sociálních tříd: děti poddaných, sirotkové, děti měšťanů, úředníků, ale i šlechticů, katolíci, evangelíci, židé, chlapci i děvčata ve věku od 5 do 15 let, Češi i Němci. Základy vzdělání zde získal také rodák z nedalekých Hodslavic, František Palacký. Výuka na zámecké škole byla velmi přísná. Začínala v pět hodin ráno a končila v 19 hodin večer. Učilo se od pondělí do soboty všem předmětům: matematice, přírodním vědám, jazykům, historii, vlastivědě, hudbě, kreslení, poprvé byla na Moravě zavedena do vyučování gymnastika. Výuka probíhala často v přírodě, byly podnikány výlety na Helfštýn, Radhošť či Lysou Horu. Zde děti přespávaly pod širým nebem a učily se poznávat okolní přírodu a krajinu. Byla zde uplatňována pravidla dietetiky: zdravá výživa, otužování. Na svém panství provedla hraběnka první veřejné očkování dětí na Moravě. Snažila se učinit lid ve svém okolí šťastný. Na počátku 90. let zámek vypadal jako zřícenina. V roce 1999 získala zdevastovaný zámek do svého majetku obec Kunín, která ve spolupráci s Muzeem Novojičínska zahájila práce na rekonstrukci zámku s cílem navrátit do něj původní historické sbírky a zpřístupnit jej veřejnosti. Byly získány prostředky ze státních fondů a prostředky Evropské unie a velkou část investovala také obec. V září 2001 ze Spojených států přicestovali příslušníci rodu Bauerů, kteří poskytli fotografické materiály, dokumentující zařízení všech pokojů zámku před válkou. Do zámku tak bylo možné navrátit některé původní vybavení. Zámek byl zpřístupněn veřejnosti v roce 2003.
Kopřivnice - Regionální muzeum
Technické Muzeum V muzeu můžete shlédnout na 60 osobních a nákladních automobilů, které byly proslavené jako automobilka TATRA. Sbírku doplňují motory, modely, designérské návrhy, dobové fotografie a různé rarity. Spoustu zajímavých informací poskytují vícejazyčné videoboxy s filmovými sekvencemi automobilových skvostů.
Lašské muzeum V budově Šustalovy vily z roku 1889, která je součástí Regionálního muzea, se nachází expozice věnovaná někdejší továrně na hliněné zboží. Za 150 let existence továrny bylo vyprodukováno nepřeberné množství keramických výrobků. Naleznete zde nejen zdobené talíře, hrníčky a mísy, ale také neobyčejně tvarované kachle a kachlová kamna. Prohlídka další expozice vás zcela jistě pohltí. Dílo místního rodáka Zdeňka Buriana je doprovázeno projekcemi ozvučených DVD filmů sestříhaných ze záběrů malířových obrazů a doplněno zkamenělými pravěkými organismy, nerosty a vykopávkami.
Muzeum Fojtství Muzeum Fojtství je rodným domem zakladatele výroby kočárů a bryček v Kopřivnici Ignáce Šustaly. V současnosti slouží fojtství k muzejním, studijním a výstavním účelům. Můžete nahlédnout do života lidí v minulosti, seznámit se s lidovými zvyky a tradicemi.
Zámek Raduň + Sanatoria Klimkovice-Hýlov
Rádi byste na tento výlet? - Tak nám nezávazně dejte vědět.
Klikněte zde na Mám zájem a zadejte svůj email (nemáte-li, zadejte info@svazka.cz), zvolte počet osob, z mapy vyberte zastávku, ze které byste si přáli vyrazit a do pole vzkaz nám nezapomeňte napsat váš telefon. Přidejte i další přání máte-li :-) Anebo nám rovnou zavolejte na +420 608 036 860 nebo napište na info@svazka.cz.
sVážka propojuje lidi s podobným záměrem v podobném čase. Umožní tak výletníkům z více blízkých měst a obcí společně vyrazit na výlet za poznáním krás naší země.
V ceně vstupné, průvodce, doprava a veselá nálada :-).Navštívíme minimálně dvě zajímavá místa, viz níže. Cena se odvíjí od počtu výletníků, vzdálenosti navštívených míst, vstupného, dotace obcí, tedy typicky od 100 do 550 Kč na osobu.
Na základě souhrnného zájmu stanovíme místa odjezdu co nejblíže Vašemu bydlišti, termín výletu a co možná co nejnižší cenu výletu a včas se Vám ozveme ohledně závazného objednání výletu. V případě zájmu 55 výletníků bude cena určitě příjemnější než při zájmu 25 výletníků.
Zámek Raduň je původně gotická tvrz, přestavěna v 16. století na renesanční zámek. V první třetině 19. století byl zámek empírově přestavěn do dnešní podoby. Je chráněn jako kulturní památka. Je ve vlastnictví státu a je přístupný veřejnosti. Letní aristokratické sídlo i rezidence potomků slavného maršála Gebharda Leberechta Blüchera, který vítězil nad Napoleonem, vás vtáhne do životního stylu pruské aristokratické rodiny v 19. a 20. století. Zámecký areál s oranžerií, zahradami a anglickým parkem láká k aktivnímu prožití volného času i k relaxaci.
Sanatoria Klimkovice-Hýlov
Moderní lázně a neurorehabilitační centrum Sanatoria Klimkovice-Hýlov poskytují léčebně-rehabilitační péči dospělým i dětským klientům trpícím spektrem nemocí pohybového ústrojí, nemocí neurologických, gynekologických onemocnění, onemocnění oběhového systému a poruch látkové výměny. Jsou republikovou špičkou působící na poli včasné rehabilitace po výměně velkých kloubů (TEP). S velkými úspěchy a skvělými výsledky se mohou chlubit v oblasti léčby neurologických deficitů vzniklých v důsledku cevní mozkové příhody, dětské mozkové obrny, traumatického poškození mozku, pooperačních komplikací a úrazů. V návaznosti na potřeby těchto klientů bylo vybudováno samostatné neurorehabilitační pracoviště, nabízející široké spektrum terapií, které dokáží pozitivně ovlivnit celkový stav klienta. Nabízí bohaté kulturně-společenské vyžití, a také možnost aktivně stráveného volného času.
Nový Dvůr - Arboretum + Hradec nad Moravicí - zámek
Rádi byste na tento výlet? - Tak nám nezávazně dejte vědět.
Klikněte zde na Mám zájem a zadejte svůj email (nemáte-li, zadejte info@svazka.cz), zvolte počet osob, z mapy vyberte zastávku, ze které byste si přáli vyrazit a do pole vzkaz nám nezapomeňte napsat váš telefon. Přidejte i další přání máte-li :-) Anebo nám rovnou zavolejte na +420 608 036 860 nebo napište na info@svazka.cz.
sVážka propojuje lidi s podobným záměrem v podobném čase. Umožní tak výletníkům z více blízkých měst a obcí společně vyrazit na výlet za poznáním krás naší země.
V ceně vstupné, průvodce, doprava a veselá nálada :-).Navštívíme minimálně dvě zajímavá místa, viz níže. Cena se odvíjí od počtu výletníků, vzdálenosti navštívených míst, vstupného, dotace obcí, tedy typicky od 100 do 550 Kč na osobu.
Na základě souhrnného zájmu stanovíme místa odjezdu co nejblíže Vašemu bydlišti, termín výletu a co možná co nejnižší cenu výletu a včas se Vám ozveme ohledně závazného objednání výletu. V případě zájmu 55 výletníků bude cena určitě příjemnější než při zájmu 25 výletníků.
Arboretum Nový Dvůr je dendrologická zahrada nacházející se v Novém Dvoře, místní části obce Stěbořice v okrese Opava. Bylo založeno v roce 1958 na místě jednoho z dendrologicky nejcennějších parkových objektů ve Slezsku. V Arboretu v Novém Dvoře může návštěvník zhlédnout bohatou dendrologickou sbírku Dřeviny pěti světadílů. Roste zde na 7 000 druhů rostlin, dřevin a bylin, jejich variet, kultivarů a zahradních odrůd. Můžete zde vidět rostliny vřesovišť, rašelinišť, písečných dun pobřeží Baltu, himálajské rostliny, sbírky dřevin z Číny, Dálného východu a Japonska a rozsáhlé sbírky dřevin a bylin z východního a západního pobřeží a středozápadu severní Ameriky. Arboretum proslavila velká sbírka rodu Rhododendron, která patří k nejbohatším sbírkám v ČR. V expozici se nacházejí zástupci obřích "mamutích stromů" sekvojí, borovice osinaté z Arizony, přesahující ve své domovině stáří 4000 let i vývojově prastarého, posvátného a léčivého jinanu, pamětníka dinosaurů.
Hradec nad Moravicí - zámek
Zámecký areál v Hradci nad Moravicí se vypíná jako ústřední bod na podélné ostrožně obtékané ze západu řekou Moravicí a na východě potokem Hradečnou; strmé, místy skalnaté srázy nad nimi, bezpečně chránily lokalitu s dlouhou souvislou historií osídlení. Tudy již v pravěku vedla jedna z nejdůležitějších komunikačních tepen ze Středomoří k pobřeží Baltu - jantarová stezka. Kvalita architektonického komplexu státního zámku Hradce nad Moravicí, situovaného v 60-ti hektarovém přírodně-krajinářském lesoparku výjimečné kompoziční a dendrologické úrovně a cenné uměleckohistorické sbírky, jej řadí mezi nejvyhledávanější turistické cíle regionu. Je znám jako důležité kulturní centrum, kde se každoročně koná řada mimořádných akcí; těm již od roku 1962 - vždy v červnu - dominuje hudební interpretační soutěž s mezinárodní účastí Beethovenův Hradec.
Darkovičky - Slezské zemské muzeum, Areál opevnění + Landek park - Hornické muzeum
Rádi byste na tento výlet? - Tak nám nezávazně dejte vědět.
Klikněte zde na Mám zájem a zadejte svůj email (nemáte-li, zadejte info@svazka.cz), zvolte počet osob, z mapy vyberte zastávku, ze které byste si přáli vyrazit a do pole vzkaz nám nezapomeňte napsat váš telefon. Přidejte i další přání máte-li :-) Anebo nám rovnou zavolejte na +420 608 036 860 nebo napište na info@svazka.cz.
sVážka propojuje lidi s podobným záměrem v podobném čase. Umožní tak výletníkům z více blízkých měst a obcí společně vyrazit na výlet za poznáním krás naší země.
V ceně vstupné, průvodce, doprava a veselá nálada :-).Navštívíme minimálně dvě zajímavá místa, viz níže. Cena se odvíjí od počtu výletníků, vzdálenosti navštívených míst, vstupného, dotace obcí, tedy typicky od 100 do 550 Kč na osobu.
Na základě souhrnného zájmu stanovíme místa odjezdu co nejblíže Vašemu bydlišti, termín výletu a co možná co nejnižší cenu výletu a včas se Vám ozveme ohledně závazného objednání výletu. V případě zájmu 55 výletníků bude cena určitě příjemnější než při zájmu 25 výletníků.
Darkovičky - Slezské zemské muzeum, Areál opevnění
Tento pevnostní areál je dnes evropsky vysoce ceněnou prezentací ojedinělého fortifikačního sytému naší republiky, který vznikal v letech 1935–1938. Tvoří jej pěchotní sruby MO-S 18, MO-S 19, MO-S 20 a lehký objekt LO vz. 37A. Objekty areálu představují různé odlišnosti po stránce projekční i palebně-taktické a rovněž různé stupně odolnosti. Areál čs. opevnění Hlučín-Darkovičky byl do Slezského zemského muzea začleněn roku 1992. Rekonstrukce pevnostního areálu však probíhala již od roku 1980, kdy se v rámci tehdejšího Muzea revolučních bojů a osvobození v Ostravě vytvořila pracovní skupina, jejímž cílem se stalo vytipování a obnova několika vybraných pevnostních objektů podle historického stavu z roku 1938. Areál čs. opevnění Hlučín-Darkovičky je také součástí stezky technických atraktivit, tzv. TECHNO TRASY, která propojuje významné industriální památky na území Moravskoslezského kraje.
Landek park - Hornické muzeum
Na nejstarší ostravské šachtě, Dole Anselm, bylo před více než 25 lety založeno Hornické muzeum, které je dnes největší v ČR. Čtvrt kilometru dlouhé chodby v podzemí krok po kroku odhalují tajemství autentických hornických pracovišť. Propojení Hornického muzea jako technické památky a vrchu Landek jako národní přírodní památky s bohatou vegetací i zvířenou dodává této lokalitě v Ostravě Petřkovicích jedinečnost a přitažlivost. V těsné blízkosti soutoku řek Odry a Ostravice naleznou návštěvníci poznání, odpočinek i zábavu. Mohou sfárat do podzemí dolu, navštívit řetízkové šatny, projet se původním důlním vláčkem z 60. let minulého století či si prohlédnout expozici báňského záchranářství. Důlní expozice velký okruh báňského záchranářství a fárání do dolu se nachází na historickém Dole Anselm. Návštěvníci do ní sfárají původní těžní klecí. Součástí expozice jsou historické sloje Albert a František. Na 250 metrech důlních chodeb průvodci představují fyzicky náročnou práci havířů v dole a seznamují návštěvníky s různými důlními profesemi.
Chotěbuz - Archeopark + Karviná - zámek Fryštát
Rádi byste na tento výlet? - Tak nám nezávazně dejte vědět.
Klikněte zde na Mám zájem a zadejte svůj email (nemáte-li, zadejte info@svazka.cz), zvolte počet osob, z mapy vyberte zastávku, ze které byste si přáli vyrazit a do pole vzkaz nám nezapomeňte napsat váš telefon. Přidejte i další přání máte-li :-) Anebo nám rovnou zavolejte na +420 608 036 860 nebo napište na info@svazka.cz.
sVážka propojuje lidi s podobným záměrem v podobném čase. Umožní tak výletníkům z více blízkých měst a obcí společně vyrazit na výlet za poznáním krás naší země.
V ceně vstupné, průvodce, doprava a veselá nálada :-).Navštívíme minimálně dvě zajímavá místa, viz níže. Cena se odvíjí od počtu výletníků, vzdálenosti navštívených míst, vstupného, dotace obcí, tedy typicky od 100 do 550 Kč na osobu.
Na základě souhrnného zájmu stanovíme místa odjezdu co nejblíže Vašemu bydlišti, termín výletu a co možná co nejnižší cenu výletu a včas se Vám ozveme ohledně závazného objednání výletu. V případě zájmu 55 výletníků bude cena určitě příjemnější než při zájmu 25 výletníků.
Archeologická lokalita Chotěbuz-Podobora je jednou z nejvýznamnějších pravěkých a raně středověkých památek Těšínského Slezska. Nese pozůstatky bikulturního osídlení, které se v chotěbuzských lesích rozkládalo v pozdní době bronzové a halštatské, během kterých na výšinné ostrožně vyrostla pravěká osada. O několik stovek let později ji na témže místě nahradilo skvěle ohrazené raně středověké slovanské hradisko, jehož přibližnou podobu s didakticky rozmístěnými sídelními a výrobními objekty rekonstruuje v dnešní době areál Archeoparku Chotěbuz-Podobora.
Karviná - zámek Fryštát
Zámek Fryštát v Karviné-Fryštátě je jediné Piastovské sídlo v Česku, pozdější sídlo hrabat Larisch-Mönnichů. Je chráněn jako kulturní památka. Empírový zámek Fryštát je jedinečnou památkou svého druhu ve zdejším regionu a představuje opravdový unikát v regionu, který byl původně předurčen k výlučné industrializaci. O této skutečnosti svědčí i fakt, že se zámek Fryštát dochoval pouze jako jediný ze tří honosných zámků, které se na území města nacházely ještě ve 20. století. Historie zámku je spjata především s jeho zakladateli, kterými byla knížecí rodina těšínských Piastovců, a s jeho posledními majiteli, hraběcím rodem Larisch-Mönnichů , který měl významné postavení u císařského dvora a byl spřízněn s císařovnou Alžbětou zvanou „Sissi“. Od roku 1997 je zámek po rozsáhlé rekonstrukci přístupný veřejnosti. V průběhu prohlídky stylově zařízených místností jak hlavní budovy zámku, tak budovy Lottyhaus, jste zasvěceni do života zdejší šlechty, zejména z období přelomu 19. a 20. století . Jedna z reprezentačních místností slouží ke konání svatebních obřadů, to vždy první sobotu v měsíci, a příležitostných koncertů komorního charakteru.
Malá Prašivá - procházka + Nošovice - pivovar Radegast
Rádi byste na tento výlet? - Tak nám nezávazně dejte vědět.
Klikněte zde na Mám zájem a zadejte svůj email (nemáte-li, zadejte info@svazka.cz), zvolte počet osob, z mapy vyberte zastávku, ze které byste si přáli vyrazit a do pole vzkaz nám nezapomeňte napsat váš telefon. Přidejte i další přání máte-li :-) Anebo nám rovnou zavolejte na +420 608 036 860 nebo napište na info@svazka.cz.
sVážka propojuje lidi s podobným záměrem v podobném čase. Umožní tak výletníkům z více blízkých měst a obcí společně vyrazit na výlet za poznáním krás naší země.
V ceně vstupné, průvodce, doprava a veselá nálada :-).Navštívíme minimálně dvě zajímavá místa, viz níže. Cena se odvíjí od počtu výletníků, vzdálenosti navštívených míst, vstupného, dotace obcí, tedy typicky od 100 do 550 Kč na osobu.
Na základě souhrnného zájmu stanovíme místa odjezdu co nejblíže Vašemu bydlišti, termín výletu a co možná co nejnižší cenu výletu a včas se Vám ozveme ohledně závazného objednání výletu. V případě zájmu 55 výletníků bude cena určitě příjemnější než při zájmu 25 výletníků.
Malá Prašivá leží pod vrcholem Prašivá a je významným poutním místem ležícím v Moravskoslezských Beskydech. Na jejich svazích pramení potok Lučina a její jižní svahy patří do povodí potoka Hlisník. Vrchol Malá Prašivá (707 m.n.m.) je jedním z nejnavštěvovanějších míst v Moravskoslezských Beskydech. Jedná se o kopec, který je svou náročností vhodný i pro méně zdatné turisty nebo rodiny s dětmi. Na vrcholu nás čeká chata Prašivá, ve které se lze občerstvit, a kostel sv. Antonína Paduánského. Trasa po červené značce je nejkratší a zároveň nejrychlejší možná varianta, jak se na vrchol Malá Prašivá dostat. Prvních 500 metrů vede značka po asfaltové cestě mezi rodinnými domy a chatami, poté se povrch mění na lesní pěšinu. Cca v polovině trasy se nám otevírají výhledy směrem na Nošovice a automobilku Hyundai, která zde sídlí. Další výhledy po trase směřují např. na Lysou horu. Po výhledech následuje cesta lesem, která nás dovádí až do cíle.
Nošovice - pivovar Radegast
Radegast patří k nejznámějším symbolům Moravskoslezského kraje – řeč je o staroslovanském bohovi slunce, ohně, úrody, sklizně a pohostinnosti a samozřejmě také o legendárním, správně hořkém pivu, kterému dal jméno. Radegast je značka českého piva, které v obci Nošovice v okresu Frýdek-Místek vyrábí pivovar Radegast společnosti Plzeňský Prazdroj, a.s. Charakteristickou chuť pivu vtiskl první nošovický sládek Jaromír Franzl, který prosadil výraznou hořkost Radegastu, která nebyla tehdy vůbec obvyklá, ale kterou si spotřebitelé rychle oblíbili. Právě díky této unikátní hořké chuti má Radegast řada příznivců. I když pivovar prošel několika etapami modernizace, jeho sládci stále zachovávají tuto původní recepturu a postup vaření piva Radegast, a tak zůstává stejná i jeho chuť, výrazná hořkost a správný říz.
1966 položen základní kámen pivovaru 1969 název RADEGAST byl zvolen ve veřejné soutěži 1970 uvařili první várku piva 1988 pivovar překročil hranici 1 mil.hl. piva uvařeného za rok 1998 slavnostně odhalena kopie sochy Radegasta zaplacená pivovarem na vrcholu beskydských Pusteven
RADEGAST, ŠETŘÍ VODU Špičkové pivovary ve světě spotřebovávají kolem 2,5 litru vody na 1 půllitr piva. V Nošovicích snížili spotřebu celého pivovaru na jeden půllitr piva Radegast pouze na 1,205 litru vody. V úsporách vody jsou tak absolutní špičkou.
PROHLÍDKA PIVOVARU Dvouhodinová prohlídka začíná v Návštěvnickém centru – Radegastově svatyni, kde se seznámíte s historií pivovaru, varním procesem a vším, co značka Radegast nabízí. Poté projdete výrobní prostory s cylindrokónickými tanky, výrobnu sladu, stáčírnu a v pivovarských sklepích se podíváte, jak pivo zraje a dokvašuje. Uvidíte i varnu zakladatele pivovaru Jaromíra Franzla, kde ve speciální nádrži žijí pivovarští pstruzi a hlídají kvalitu vody. Závěr prohlídky si pak naplno vychutnáte ve vyhlídkové věži s orosenou sklenicí zlatavého moku a idylickým výhledem na panorama Beskyd!
Chlebovice - Rozhledna, Muzeum včelařství + Hukvaldy
Rádi byste na tento výlet? - Tak nám nezávazně dejte vědět.
Klikněte zde na Mám zájem a zadejte svůj email (nemáte-li, zadejte info@svazka.cz), zvolte počet osob, z mapy vyberte zastávku, ze které byste si přáli vyrazit a do pole vzkaz nám nezapomeňte napsat váš telefon. Přidejte i další přání máte-li :-) Anebo nám rovnou zavolejte na +420 608 036 860 nebo napište na info@svazka.cz.
sVážka propojuje lidi s podobným záměrem v podobném čase. Umožní tak výletníkům z více blízkých měst a obcí společně vyrazit na výlet za poznáním krás naší země.
V ceně vstupné, průvodce, doprava a veselá nálada :-).Navštívíme minimálně dvě zajímavá místa, viz níže. Cena se odvíjí od počtu výletníků, vzdálenosti navštívených míst, vstupného, dotace obcí, tedy typicky od 100 do 550 Kč na osobu.
Na základě souhrnného zájmu stanovíme místa odjezdu co nejblíže Vašemu bydlišti, termín výletu a co možná co nejnižší cenu výletu a včas se Vám ozveme ohledně závazného objednání výletu. V případě zájmu 55 výletníků bude cena určitě příjemnější než při zájmu 25 výletníků.
Rozhledna Panorama stojí na severovýchodním úbočí hory Kabátice u obce Chlebovice. Panorama je 23 m vysoká železná rozhledna v nadmořské výšce 460 m n.m., vede na ni 93 schodů a má dvě vyhlídkové plošiny, spodní ve výšce 15 m a horní ve výšce 17,7 m. Z Panoramy je krásný výhled východním směrem na vodní nádrž Olešná a za ní se rozkládající město Frýdek-Místek. K rozhledně nevede značená turistická trasa, přístup k ní je po lesních cestách z obce Chlebovice. Vstup na tuto rozhlednu je volný.
Muzeum včelařství, Chlebovice
V Chlebovicích se do dnešní doby zachovala budova fojtství, která pochází patrně z druhé poloviny 18. století. Prvním známých chlebovickým fojtem byl Života z Lichnova, v roce 1467 se zmiňuje Velik Chlebovský, v roce 1581 Václav Fojt, v roce 1664 Jan Morys. V letech 2007 – 2009 proběhly postupně dvě etapy rekonstrukcí, vybudoval se naučný včelín a v r. 2011 naučná zahrada s včelařsky významnými rostlinami. V r. 2010 v místě vzniká Klub přátel Domu včelařů Fojtství. Celý komplex slouží široké veřejnosti k vzdělávání oboru včelařství. V obci navšítívíme včelařský naučný areál Chlebovice a muzeum včelařství, které překvapí nejen sbírkou nádherných úlů, ale i bohatou nabídkou medových sladkostí pro děti i dospělé. V areálu si můžete rozšířit znalosti o jedinečném oboru včelařství, poznat provázanost člověka s přírodou, seznámit se s včelařskou historií, medově se občerstvit, navštívit Včelí obchůdek či jen tak si odpočinout. Dále vidět ojedinělou sbírku medometů, dýmáků, úlů a včelařských potřeb. Lákadlem je také patent Marie Terezie a projížďka „včelmetrem“. V rámci naučných panelů v zahradě se máme možnost seznámit s rostlinami, které poskytují včelám pyl, nektar či medovici. Zpestřením je bylinková spirála. Včelín slouží nejen k výuce včelaření pro širokou veřejnost, ale je i místem aktivní apiterapie.
Hukvaldy
Hrad Hukvaldy je třetí největší hradní zříceninou v České republice a již od 19. století místo častých turistických výletů. Každoročně se tu odehrává spousta zajímavých akcí. Ale i v době, kdy se žádná akce nekoná, nás na Hukvaldech čekají mnohé zajímavosti. První zmínky o hukvaldském hradu pocházejí z roku 1285, jeho počátky sahají asi do poloviny 13. století. Za zakladatele Hukvald jsou považována německá hrabata z Hückeswagen. První z nich, rytíř Arnold z Hückeswagen, přišel do českých zemí na pozvání českého krále Přemysla Otakara I., aby zde zprostředkoval sňatek Přemyslovy dcery Anežky s anglickým králem Jindřichem III. K sňatku nakonec sice nedošlo, ovšem Arnold už v diplomatických službách českého panovníka zůstal a dostal od něj území na severovýchodě Moravy. A právě zde patrně až někdo z Arnoldových potomků založil někdy po roce 1250 hrad Hukvaldy. Hukvaldské panství bylo z velké části pokryto lesním porostem, který skýtal útočiště pro mnoho druhů zvěře. Na hukvaldském panství nebyla ale provozována jen myslivost, od roku 1567 zde máme doložen cílený chov zvěře v rámci nově vzniklé obory. Po celé období se v oboře chovala hlavně zvěř daňčí, kterou doplňovala v různých obdobích zvěř jelení. Původně se obora nacházela v podhradí hradu Hukvaldy a táhla se pak údolím řeky Ondřejnice. Za episkopátu Wolfganga Hannibala Schrattenbacha (1711–1738) byla v době okolo roku 1730 postavená zděná část, jejíž dominantním prvkem je dodnes hlavní vstupní brána s monumentálním portálem a biskupským erbem.
Rádi byste na tento výlet? - Tak nám nezávazně dejte vědět.
Klikněte zde na Mám zájem a zadejte svůj email (nemáte-li, zadejte info@svazka.cz), zvolte počet osob, z mapy vyberte zastávku, ze které byste si přáli vyrazit a do pole vzkaz nám nezapomeňte napsat váš telefon. Přidejte i další přání máte-li :-) Anebo nám rovnou zavolejte na +420 608 036 860 nebo napište na info@svazka.cz.
sVážka propojuje lidi s podobným záměrem v podobném čase. Umožní tak výletníkům z více blízkých měst a obcí společně vyrazit na výlet za poznáním krás naší země.
V ceně vstupné, průvodce, doprava a veselá nálada :-).Navštívíme minimálně dvě zajímavá místa, viz níže. Cena se odvíjí od počtu výletníků, vzdálenosti navštívených míst, vstupného, dotace obcí, tedy typicky od 100 do 550 Kč na osobu.
Na základě souhrnného zájmu stanovíme místa odjezdu co nejblíže Vašemu bydlišti, termín výletu a co možná co nejnižší cenu výletu a včas se Vám ozveme ohledně závazného objednání výletu. V případě zájmu 55 výletníků bude cena určitě příjemnější než při zájmu 25 výletníků.
Od hotelu Charbulák až k hotelu Švarná Hanka vede dvoukilometrová zpevněná cesta vhodná pro pěší. Krátce po startu po levé straně stojí Hotel Charbulák, nejstarší hotel v Beskydech. Turistická ubytovna byla postavena v roce 1918. Hotel z ní byl přestaven v letech 1928-1929. Z jeho okolí je za dobré viditelnosti možno zhlédnout krásné okolí Beskyd - dobře je viditelná Lysá hora (1324 m n. m. - nejvyšší hora Beskyd a Těšínska), ale také hřebeny Nízkých Tater i Roháčů. Cesta vede okolo školy Petra Bezruče. Na tomto místě byla první škola postavena v roce 1861. V roce 1911 již kapacitně škola nestačila a byla postavena nová dřevěná škola. Po přestěhování inventáře 19. září 1911 škola vyhořela. V pořadí třetí, již zděná škola, byla postavena v roce 1930 a byla funkční až do roku 1972. Dnes je tu hotel. Dále cesta vede okolo kostela Panny Marie Pomocnice křesťanů. Na tomto místě se lidé scházeli již v roce 1773. Na stejném místě byla postavena dřevěná kaple, která vyhořela. V roce 1868 byl s iniciativy domaslavského faráře Habrnala postaven kostel. V roce 2002 byl kostel vyhlášen kulturní památkou České republiky Návštěvník se také setká s informací o meteoritu Morávka, který spadl 6. května 2000 v Beskydech. Také má možnost zhlédnout Památník valašské ovci. Po dvou kilometrech absolvované po asfaltové cestě se objeví další historická budova s názvem Švarná Hanka. Cestou zpět jsou pohledy po krajině zase trochu jiné. Přesto i tak krátká vycházka potěší a pohladí srdce a duši turisty.
Staré Hamry - pomník Maryčky Magdonové
Pomník Maryčky Magdónové ve Starých Hamrech pod hřbitovem je kulturně-historická památka upomínající na P. Bezruče a jeho Slezské písně. Chmurné drama nešťastného děvčete spolu s tesknou náladou hor, básníkova znalost bídy a útisku horského lidu a jeho láska ke krásám přírody, to vše se v jeho mysli slilo v jediný mocný celek, z něhož vášnivá básnická fantazie vytvořila nádhernou baladu o Maryčce Magdonové. Tento příběh není smyšlenkou. Jen jméno hlavní postavy básně a místo, do něhož básník položil děj, jsou jiné. Bezruč zvolil pro svou Maryčku typické slezské jméno Magdonová. Dnes žije již jen několik málo potomků tohoto kdysi početného rodu. Také je snadno pochopitelné, proč básník položil děj do Starých Hamer. Patří k nejzajímavějším horským vesnicím Beskyd a Bezruč ji nesčetněkrát prošel křížem krážem. Bezruč vídával tehdy také několikrát Ostravici rozvodněnou a divoce se valící úzkým skalnatým korytem - v jejích vlnách dal utonouti své Maryčce. Na hřbitůvku na straně pod místem, kde byli pochováváni sebevrahové, byl dne 14. 8. 1933 odhalen pomník Maryčky Magdonové, dílo ostravského akademického sochaře Augustina Handzela. Pomník dal postavit starohamerský Sokol a jeho odhalením všichni vzpomenuli 65. narozenin básníka Petra Bezruče.
Ostravice, Ráj dřevěných soch
Více jak 100 dřevěných soch pod širým nebem! To je Ráj dřevěných soch v Ostravici v Beskydech. Galerie v Biskupské zahradě řezbáře Luďka Vančury láká nejen děti, ale i dospělé návštěvníky Beskyd. Otevřena je celoročně. Vyřezávaný medvěd stojící u cesty Vás bezesporu naláká k prohlídce dalších neméně zajímavých druhů zvířat, jako je prasátko Pepina. Hned u vstupu pak stojí baba Jaga s loupežníkem a v zahradě na Vás čekají třeba i vodníci a skřítci. A jak tato nádhera vlastně vznikla? Ostravický řezbář a aktivní myslivec Luděk Vančura se jednoho dne rozhodl začít tvořit tyto nádherné řezbářské výtvory pro sebe a měl je doma. Jenže zájem veřejnosti byl tak veliký, že se rozhodl pronajmout si prostor vedle obecního úřadu v Ostravici a zde svá umělecká díla vystavovat.
Pustevny + Rožnov pod Radhoštěm - skanzen
Rádi byste na tento výlet? - Tak nám nezávazně dejte vědět.
Klikněte zde na Mám zájem a zadejte svůj email (nemáte-li, zadejte info@svazka.cz), zvolte počet osob, z mapy vyberte zastávku, ze které byste si přáli vyrazit a do pole vzkaz nám nezapomeňte napsat váš telefon. Přidejte i další přání máte-li :-) Anebo nám rovnou zavolejte na +420 608 036 860 nebo napište na info@svazka.cz.
sVážka propojuje lidi s podobným záměrem v podobném čase. Umožní tak výletníkům z více blízkých měst a obcí společně vyrazit na výlet za poznáním krás naší země.
V ceně vstupné, průvodce, doprava a veselá nálada :-).Navštívíme minimálně dvě zajímavá místa, viz níže. Cena se odvíjí od počtu výletníků, vzdálenosti navštívených míst, vstupného, dotace obcí, tedy typicky od 100 do 550 Kč na osobu.
Na základě souhrnného zájmu stanovíme místa odjezdu co nejblíže Vašemu bydlišti, termín výletu a co možná co nejnižší cenu výletu a včas se Vám ozveme ohledně závazného objednání výletu. V případě zájmu 55 výletníků bude cena určitě příjemnější než při zájmu 25 výletníků.
Pustevny jsou velmi atraktivním místem pro výlety za každého počasí. Na osadu nedaleko mytické hory Radhošť se dá vyvézt lanovkou, přijít pěšky, v zimě na běžkách a v létě na kole. Pustevny jsou nejoblíbenějším turistickým střediskem v Beskydech a socha Radegasta, kterou najdete cestou na Radhošť, je nejznámějším symbolem celého Moravskoslezského kraje. V polovině 18. století byla poblíž první dřevěné radhošťské kaple zřízena poustevna pro jednoho poustevníka a odtud pochází dnešní název místa. Posledním poustevníkem byl údajně Felix, který ve svém útočišti zemřel snad roku 1784. Atraktivnost Pusteven přilákala členy frenštátského spolku Pohorská jednota Radhošť, kteří si dali za cíl zpřístupňovat odlehlá místa beskydských hor, značit turistické trasy a zřizovat síť horských hotelů a ubytoven. Jako první zde postavili v roce 1891 útulnu Pústevňa, o tři roky později vedle ní vyrostla útulna Šumná. Později s nárůstem zájmu turistů se rozhodli zvýšit ubytovací a pohostinské kapacity. Proto nechali vybudovat další dvě útulny, které navrhoval slovenský architekt Dušan Jurkovič ve slohu lidové secese. Libušín a Maměnka byly zpřístupněny v roce 1899. V roce 1926 byla dokončena výstavba moderního horského hotelu Tanečnica. O šest let později byl na hřebenu mezi Pustevnami a Radhoštěm postaven další horský hotel – Radegast. K dřevěným stavbám projektovaným architektem Dušanem Jurkovičem na Pustevnách patří i sto let stará dřevěná zvonička. V roce 2017 byla uvedena do provozu nová horní stanice lanovky stojící na místě původní budovy, která musela být díky svému špatnému stavu v roce 2016 stržena. Nová stanice je moderní stavbou z kamene, dřeva a skla. Je dílem kopřivnického architekta Kamila Mrvy. Celá budova byla navržena v souladu s okolní přírodou tak, aby na Pustevny dobře zapadla.
Rožnov pod Radhoštěm - skanzen
Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v Rožnově pod Radhoštěm v roce 1925 sourozenci Jaroňkovými. V jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů. Nejvýraznějším rysem současného dění v muzeu je cílevědomé úsilí o oživení zapomenutých tradičních technik, lidového umění a obyčejů i o rekonstrukci společenského života, obchodu i zábavy našich předků. Dřevěné městečko je nejstarším a nejnavštěvovanějším areálem Valašského muzea v přírodě. Bylo otevřeno roku 1925 a prezentuje způsob života na malém městě v období od poloviny 19. století až po první čtvrtinu 20. století. V době hlavní sezóny zde probíhají každý víkend folklorní a řemeslné programy. Mlýnská dolina je nejmladším areálem Valašského muzea v přírodě. Byla otevřena v roce 1982. Jsou v ní sdruženy dodnes funkční technické stavby převážně na vodní pohon. Umístění valchy, mlýna a pily je téměř přesnou rekonstrukcí situace, která ještě v první polovině 19. století existovala ve Velkých Karlovicích – údolí Podťaté. Lisovna oleje je původní stavbou ze 17. století. Hamr je rekonstrukcí provozu z Ostravice. S výjimkou lisovny jsou všechny mechanismy poháněny vodní silou. V objektu vozovny z Ostravice je instalována expozice „Dopravní prostředky na Valašsku". Výstava představuje svým zaměřením různé formy dopravních prostředků, které se využívaly v zemědělství, lesnictví, obchodní činnosti, dopravě osob a v rámci dalších živností a řemesel. Valašská dědina je nejrozsáhlejším areálem Valašského muzea v přírodě. Hospodářské usedlosti, salašnické stavby, mlýn a kovárna jsou umístěny v krajině, která svou členitostí připomíná mnohé vesnice na úbočích Beskyd. První objekty byly postaveny v roce 1962, areál zpřístupněn od roku 1972. Interiéry obytných domů zachycují způsob bydlení od poloviny 19. století v různých sociálních vrstvách. V průběhu roku se zde konají programy, oživující staré způsoby hospodaření. Políčka, zahrádky a ovocné stromy připomínají pěstování starých plodin. Během prohlídky se lze setkat s řadou domácích zvířat i stádem ovcí. Při návštěvě rožnovského skanzenu poznáte Valašsko takové, jaké bylo v době před 100 a více lety.
Svatý Kopeček Olomouc + ZOO Olomouc
Rádi byste na tento výlet? - Tak nám nezávazně dejte vědět. Klikněte na Mám zájem a zadejte svůj email (nemáte-li, zadejte info@svazka.cz), zvolte počet osob, z mapy vyberte zastávku, ze které byste si přáli vyrazit a do pole vzkaz nám nezapomeňte napsat váš telefon. Přidejte i další přání máte-li :-) Anebo nám rovnou zavolejte na +420 608 036 860 nebo napište na info@svazka.cz.
Svatý Kopeček Olomouc
Bazilika Navštívení Panny Marie se nachází na Svatém Kopečku asi 5 km severovýchodním směrem od Olomouce. Již zdaleka tento architektonický klenot upoutá svou smělou stavbou tyčící se do krajiny na vrchu nad Olomoucí. Historie tohoto místa se začala psát na počátku 17. století, v době, kdy Evropou zmítala třicetiletá válka. Jméno, které bude navždycky spojováno se Svatým Kopečkem, je Jan Andrýsek, který na základě svého slibu zbudoval v letech 1629-1633 malou kapli zasvěcenou Panně Marii v lesích na východ od Olomouce. Již záhy bylo toto místo svědkem vyslyšení modliteb a trápení lidí, kteří je sem přicházeli ve víře odevzdat. Mnohá jsou dokumentována, ale naprostá většina zřejmě zůstává skryta. V průběhu dějin věhlas zdejšího místa stoupal a časem byla Panna Maria na Svatém Kopečku vzývána a uctívána jako Královna Moravy. Samozřejmě, že toto místo bylo pevně spojeno s osudem své země a tak bylo svědkem obléhání Olomouce Švédy, rozkvětu na přelomu 17. a 18. století a bolestně se ho dotklo zrušení mateřského kláštera Hradisko na okraji Olomouce koncem 18. století. Roku 1785 se toto místo stává farností zahrnující do své péče obce Samotišky, Droždín, Radíkov, Lošov a Posluchov. Pohnutá doba 19. století přinesla Svatému Kopečku návrat duchovní správy premonstrátského řádu, nyní však již z pražského Strahova.
ZOO Olomouc
Zoologická zahrada Olomouc byla pro veřejnost otevřena v roce 1956. Na ploše 42,5 ha chová na 1861 kusů zvířat v 354 druzích. Rozprostírá se v lesích v podhůří Nízkého Jeseníku, v blízkosti krajského města Olomouc, v jeho místní části – Svatém Kopečku
Zámek Bruntál + Opava, Slezské zemské muzeum - Müllerův dům
Rádi byste na tento výlet? - Tak nám nezávazně dejte vědět. Klikněte na Mám zájem a zadejte svůj email (nemáte-li, zadejte info@svazka.cz), zvolte počet osob, z mapy vyberte zastávku, ze které byste si přáli vyrazit a do pole vzkaz nám nezapomeňte napsat váš telefon. Přidejte i další přání máte-li :-) Anebo nám rovnou zavolejte na +420 608 036 860 nebo napište na info@svazka.cz.
Zámek Bruntál
Zámek Bruntál netradiční dispozice tvaru kruhové výseče s renesančním arkádovým nádvořím a hodinovou věží je nejvýznamnější kulturní památkou celého regionu. Jeho dnešní podoba je výslednicí pět století probíhajícího historického a stavebního vývoje, v jehož průběhu byl původně pozdněgotický hrad renesančně přebudován a rozšířen, na sklonku 18. století barokně přestavěn a v 19. a počátkem 20. století dále upravován.
Opava, Slezské zemské muzeum - Müllerův dům
Müllerův dům byl původně součástí opavského hradu, později zámku, jehož existence je doložena od 2. poloviny 14. století. Původně byl hrad postaven vně městských hradeb a v prostoru dnešního Müllerova domu stál zřejmě v této době mlýn. V polovině 16. století již máme v tomto prostoru doloženu hradní kuchyni. Opavský hrad často měnil své majitele, a to až do roku 1614, kdy získal opavské knížectví kníže Karel I. z Lichtenštejna. Tzv. Müllerův dům byl tehdy využíván jako sýpka. V roce 1722 byla budova přestavěna v barokním stylu a proměněna na byt purkrabího opavského zámku. Od poloviny 19. století byl dům pronajímán, přičemž od 70. let figuruje jako nájemník advokát Franz Müller, který jej koupil pro svou rodinu. Právě po této rodině se dodnes nazývá tento dům Müllerovým.
Zábava i volný čas jsou možné bez řízení auta a parkování, v časech kdy je třeba.